Památky ve vlastnictví Židovské obce v Praze a Federace židovských obcí v ČR
Do dnešní doby se dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Nacházejí se ve vlastnictví některé z deseti samostatných židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, ale také v majetku měst i obcí, některých církví a soukromých subjektů. Nejvýznamnějšími vlastníky a zároveň i investory do péče a obnovy židovských památek jsou Židovská obec v Praze a Federace židovských obcí v ČR, které tuto činnost od r. 1992, resp. od r. 2002 zajišťují prostřednictvím účelově založené společnosti Matana a.s. (O nás).
- Více informací
Málokterá oblast historického kulturního dědictví lidstva byla postižena nepřízní osudu tolik, jako židovské památky. Mnoho památek zaniklo již ve středověku po vypovězení Židů z královských měst. Avšak během posledních 150 let nastala tři období, která jejich stav a osudy ovlivnila nejvíce. První z nich souviselo s odlivem židovského obyvatelstva z venkova do větších měst v rámci průmyslového rozvoje koncem 19. století, poté 2. světová válka a holocaust, a nakonec i éra socialistického státu, který si s nacisty v přístupu k židovským památkám příliš nezadal a v některých oblastech jej i předčil. Ačkoliv se komunistický režim historickými objekty rád chlubil, ty židovské za památky často ani nepovažoval. Přes velké a nenahraditelné ztráty však židovské památky dostaly po roce 1989 novou šanci.
K ojedinělým pokusům o dokumentaci a památkovou ochranu některých staveb docházelo již před první světovou válkou, ale až ve 30. letech 20. století byly provedeny první podrobnější soupisy synagog a židovských hřbitovů. Konec těmto snahám přinesla druhá světová válka. Po ní v zemích socialistického bloku nebyl žádný zájem o opravy židovských památek, spíše naopak byly tyto památky likvidovány. Teprve po listopadu 1989 bylo možné poprvé systematicky přikročit k dokumentaci a záchraně zbylých památek.
Židovská obec v Praze vynakládá ročně na opravy a údržbu svých památek několik milionů korun. Z dalších zdrojů, zejména z různých záchranných programů Ministerstva kultury ČR, z rozpočtů měst a obcí a z rozpočtů krajských úřadů, z grantů získává další prostředky na financování oprav, rekonstrukcí a dokumentaci.
Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti formou darování finančních prostředků či formou adopce hřbitovů či hrobů.