Židovské památky Čech, Moravy a Slezska

Záměrem stránek věnovaných židovským památkám Čech, Moravy a Slezska je zpřístupnění kompletní online databáze památek. Stránky mají sloužit nejen jako turistický portál, ale také jako zdroj ověřených informací pro historiky, genealogy a širokou veřejnost. V databázi památek naleznete (postupně) veškeré židovské památky s aktuálními i historickými fotografiemi, popisem stavu památky a její historií. U těch hřbitovů, které prošly důkladnou dokumentací naleznete plánek hřbitova a tabulku se jmény a daty pohřbených. Věříme, že zde naleznou cenný materiál všichni, kteří se zabývají historií, ale také zejména potomci rodin, kteří hledají své předky a jejichž vazby byly v minulosti často násilně zpřetrhány. Stránky spravuje společnost Matana a.s. (resp. samostatné oddělení Správa budov a hřbitovů), která byla založena ŽOP za účelem správy svého nemovitého majetku. Od roku 2002 jsou do péče společnosti zahrnuty i památky ve vlastnictví FŽOVíce informací

 

O nás

Zajišťujeme celkovou obnovu a údržbu židovských památek v České republice. Většina pozornosti je dnes zaměřena na péči o hřbitovy a o další objekty.

Více informací

Vyhledávání památek

Vyhledávejte židovské památky na mapě ČR. V jednotlivých heslech naleznete základní údaje, ale i historický úvod a množství fotografií.

Více informací

Objevte své předky

Připravujeme pro vás online databázi hřbitovů a náhrobků. Ve stávající verzi prozatím naleznete v heslech jednotlivých hřbitovů identifikační tabulku zemřelých.

Více informací

Adopce a sponzoring

Podílejte se s námi na obnově a údržbě hřbitovů. Vyberte si, kam váš dar bude směřovat, nebo účel příspěvku můžete nechat na našem rozhodnutí.

Více informací

 

Aktuality

WEB IN ENGLISH

WEB IN ENGLISH

23.6.2024

Více informací
Kolín–Mandelíkovi

Kolín–Mandelíkovi

28.5.2024

Více informací
Katharina Löwit (1911)

Katharina Löwit (1911)

22.4.2024

Nový židovský hřbitov v Praze

Více informací
Jarní úklid na NŽH

Jarní úklid na NŽH

28.3.2024

Více informací
Oprava náhrobků na NŽH

Oprava náhrobků na NŽH

11.3.2024

Více informací
Přihlásit se k odběru aktualit

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.