Péče o památky

 

Publikační a informační činnost

Vzhledem k finanční nákladnosti a obtížnosti spojené s péčí o velké množství památek, není v současné době zatím tolik kladen důraz na publikační činnost, přestože již v průběhu let vyšlo nezanedbatelné množství příspěvků do odborných časopisů a sborníků, ale také průvodců po hřbitovech např. v Nové Cerekvi, Telči, Kamýku n. Vlt, Jindřichově Hradci, Jistebnici, Milevsku, Mladé Vožici a Kolodějích n. L. pod názvem Even zikaron. Paměť židovských náhrobních kamenů.

Ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze a Židovským muzeem v Praze vydal na konci minulého roku Národní památkový ústav v Českých Budějovicích publikaci Židovské hřbitovy na jihu Čech. Základem je práce společnosti Matana a jejích externích spolupracovníků. Zachyceno je 43 židovských hřbitovů na území Jihočeského kraje s výjimkou Dačicka a Slavonicka, které náležejí k historickému území Moravy. Ve většině případů je součástí jednotlivých hesel i přepis a překlad vybraných náhrobků. Publikaci doplňují cenné přílohy, vycházející z průzkumů (seznam nejstarších náhrobků, významných jihočeských osobností, kameníků a kamenických dílen).

Připravujeme také podklady pro informační tabule u jednotlivých objektů. V poslední době (2022) byly například připraveny ve spolupráci s dalšími subjekty (město Radnice, Židovské muzeum v Praze) tabule u hřbitovů v Radnicích, Terešově a v Hřešihlavech. Současně také vyšel průvodce po židovských hřbitovech: Židovské hřbitovy v Radnicích, Terešově a Hřešihlavech. 
 

                                                          

< Zpět

 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.