Aktuality
Report ESJF kolokvium
16.12.2024
Setkání odborníků nad tématy obnova, péče a dokumentace židovských hřbitovů v ČR
(English below)
(English below)
Na přelomu září a října tohoto roku proběhlo odborné kolokvium na půdě Akademie věd ČR s názvem Obnova, péče a dokumentace: Židovské hřbitovy v ČR. Židovská obec v Praze prostřednictvím Matany, společně s Ústavem dějin umění AV připravili dvoudenní setkání odborníků, ale i laické veřejnosti. Kolokvium se zaměřilo především na otázky spojené s péčí, obnovou a dokumentací židovských hřbitovů, včetně jejich ohrazení, restaurování náhrobků a pomníků obětem holokaustu. Součástí programu byly rovněž komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Josefově a na Žižkově a Nového židovského hřbitova na Olšanech. Zajímavým bodem kolokvia pak byla komentovaná prohlídka archeoložky Michaely Wallisové ve Vladislavově ulici, kde se nacházelo židovské středověké pohřebiště.
Kolokvia se zúčastnilo přes šedesát lidí, především odborníků, ale i zájemců z řad laické veřejnosti z celé České republiky. Mezi účastníky byli například zástupkyně německé ambasády v ČR, zástupci Nadačního fondu obětem holocaustu, Česko-německého fondu budoucnosti, Národního památkového ústavu z Brna, Liberce, správci hřbitovů z Jeseníků, ale i z Českého Těšína a mnoho dalších.
Úvodního slova se zhostila Alexandra Fishel z organizace European Jewish Cemeteries Initiative (ESJF), která ve spolupráci s Auswärtiges Amt kolokvium finančně podpořila. Alexandra Fishel představila činnost ESJF, jež se dlouhodobě zaměřuje na obnovu ohrazení židovských hřbitovů zejména po východní a střední Evropě. V České republice ESJF přispělo k obnově hřbitovních zdí například v Hřivčicích, Zderazi, Nečtinech a letos v Jičíně a Malešově.
Setkání poskytlo jedinečnou příležitost nejen k výměně cenných zkušeností a poznatků mezi jednotlivými odborníky, ale také znovu k uvědomění si potřeby společné metodologie a přístupu k péči o židovské hřbitovy. Pro další rozvoj naší práce hraje vzájemná inspirace a spolupráce zásadní roli.
Expert discussion about the restoration, care, and documentation of Jewish Cemeteries in the Czech Republic
At the turn of September and October this year, a colloquium was held at the Academy of Sciences of the Czech Republic entitled Restoration, Care and Documentation: Jewish Cemeteries in the Czech Republic. The Jewish Community of Prague and Matana facilitated, together with the Institute of Art History at the Czech Academy of Sciences, a two-day meeting of experts and the general public. The colloquium focused primarily on issues related to the care, restoration and documentation of Jewish cemeteries, including the fencing and restoration of tombstones and monuments to Holocaust victims. Also included in the program were guided tours of the Old Jewish Cemetery in Josefov and Žižkov and the New Jewish Cemetery in Olšany. A captivating colloquium event was the guided tour by archaeologist Michaela Wallisová in Vladislav Street, where the medieval Jewish burial ground was located.
Over sixty people, mainly experts, attended the colloquium, but also interested members of the general public from all over the Czech Republic. Among the participants were, for example, the representative of the German Embassy in the Czech Republic, representatives of the Foundation for Holocaust Victims, the Czech-German Fund for the Future, the National Heritage Institute from Brno, Liberec, and the cemetery administrators from Jeseníky, but also from Český Těšín and many others.
The opening remarks were delivered by Alexandra Fishel from the European Jewish Cemeteries Initiative (ESJF), which financially supported the colloquium in cooperation with Auswärtiges Amt. Alexandra Fishel presented the activities of the ESJF, which has long focused on restoring the fencing of Jewish cemeteries, particularly in Eastern and Central Europe. In the Czech Republic, the ESJF has contributed to the restoration of cemetery walls in Hřivčice, Zderaz, Nečtiny and this year in Jičín and Malešov.
The meeting provided a unique opportunity to exchange valuable experience and knowledge between experts and re-establish the need for a common methodology and approach to caring for Jewish cemeteries. Mutual inspiration and cooperation are essential for the further development of our work.
Foto/photo: Jana Plavec, Akademie věd
Odkaz na fotostory o židovských hřbitovech https://pdf.avcr.cz/A/2024-04/#page=54
Článek v Obecních novinách, Informačním měsíčníku členů Židovské obec v Praze
Kislev / Tevet 5785 - prosinec 2024, ročník 22, číslo 3
Přispějte na péči o památky
Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.
Náhrobky ke sponzoringu
Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.