Péče o památky

 
2021 2022 2023 2024

Výroční zpráva 2022

Nový židovský hřbitov (NŽH)
Činnost technické správy byla i v roce 2022 nepříznivě ovlivněna nutností dodržovat úsporná opatření vyplývající z dlouhodobých důsledků koronavirové krize a nově i z dopadů válečného konfliktu na Ukrajině. Některé z plánovaných aktivit musely být z těchto důvodů odloženy nebo redukovány. Stejně jako v letech
předchozích se nejvýznamnější akcí stala další etapa dlouhodobého projektu záchrany náhrobků ve staticky havarijním stavu, pokračovala i celková revitalizace zeleně.
První etapou byla zahájena stavební akce zaměřená na odstranění vlhkosti budovy obřadní síně, která byla spojena se zavedením nového topení do malé modlitebny. Část nákladů, souvisejících s těmito pracemi, byla kryta z dotací, darů a ostatních příjmů v úhrnné výši 1,33 mil. Kč (HMP, MČ Praha 3, ČS, a. s., pojistné plnění, 4 soukromí dárci).
Souběžně s tím probíhala běžná údržba hřbitovní plochy a objektů, realizovaná převážně vlastními zaměstnanci. Celkově vynaložené náklady na uvedené činnosti dosáhly po odečtení příjmů částky 6,13 mil. Kč při skutečném čerpání 88,3 % plánovaných výdajů ŽOP. Původně schválený rozpočet nebyl překročen a podařilo se dosáhnout velmi významné úspory ve výši 816 tis. Kč.

Starý židovský hřbitov na Žižkově (SŽHŽ)
Za nejvýznamnější akci související s technickou správou a údržbou areálu lze v roce 2022 označit restaurování 15 erozí ohrožených, historicky cenných náhrobků, vybraných v prostoru centrální části hřbitova. První skupinu tvořily náhrobky nacházející se v okrsku rabína Landaua, druhou náhrobní kameny, které byly poškozeny povalením, popraskáním nebo rozlomením v jeho širším okolí. Třetí skupina se zaměřila na poškozené náhrobky se zajímavou symbolikou a výtvarným zpracováním.
Pokračovala též podrobná dokumentace náhrobních nápisů, zaměřující se především na identifikaci osobních dat pohřbených (podpořeno Česko-německým fondem budoucnosti)
Stejně jako v minulých letech probíhala i odborná péče o stromové dřeviny. Běžné činnosti (sekání trávy, úklid odpadků, listí a spadaných větví) byly zajišťovány vlastním zaměstnancem za podpory pracovní čety NŽH. Část celkově vynaložených nákladů ve výši 700,4 tis. Kč, které s těmito činnostmi souvisely, byla kryta dotacemi a dary ve výši 152,4 tis. Kč (NFOH, HMP a soukromý dárce). Původně schválený rozpočet nebyl překročen a podařilo se dosáhnout úspory ve výši 64 tis. Kč.

Dne 7. září 2022 byl na hřbitově odhalen památník Návratu kamenů. Židovská obec v Praze mnoho let upozorňovala na podezřelý původ dlažby v dolní části Václavského náměstí. Významné indicie naznačovaly, že na některé dlažební kostky byly použity kameny z rozřezaných hřbitovních náhrobků. Na základě memoranda, které podepsalo hl. m. Praha a Technická správa komunikací s Židovskou obcí v Praze, bylo umožněno dlažební kostky vrátit obci. Celkem se při obnově dolní části Václavského náměstí v roce 2020 našlo cca 6000 dlažebních kostek v celkové váze 7 tun. Autorem památníku jsou Lucie a Jaroslav Rónovi. Náklady na památník ve výši cca 750 tis. Kč byly uhrazeny ze sponzorských darů. O tuto akci se zasloužila ŽOP, zejména její předseda František Bányai.

Péče o mimopražské památky
Souhrnný objem získaných dotací, darů a ostatních příjmů činil v roce 2022 jenom 1827 tis. Kč, což představuje 21,0 % z celoročně vynaložených nákladů ve výši 8709 tis. Kč. Důvodem, proč byla suma finančních prostředků získaná z ostatních zdrojů tak nízká (nejnižší od roku 1991), byla skutečnost, že Ministerstvo kultury ČR bylo v rámci úsporných opatření nuceno dočasně zrušit svůj nejrozšířenější dotační program, což podstatným způsobem činnost SBH omezilo.
Poměr sumy získaných dotací a darů vůči disponibilním prostředkům ŽOP (celkový rozpočet mínus správní výdaje) byl proto v r. 2022 jenom 0,47, což znamená, že každá 1 Kč vynaložená z prostředků ŽOP jako spoluúčast k dotacím a darům, přinesla 0,47 Kč navíc.

Mezi nejvýznamnější stavební a restaurátorské akce patřilo pokračování postupné stavební a restaurátorské obnovy hřbitovních areálů v Habrech, Jindřichově Hradci, Jistebnici, Kolíně – starém i novém hřbitově, Litomyšli-Lánech, Poličce, Polné, Praze 5 naSmíchově-Malvazinkách, Rychnově nad Kněžnou a Sepekově.
Synagoga v Luži
se dočkala opravy a restaurování historicky cenných vstupních dveří, velmi významného pokroku doznala i celková stavební a restaurátorská obnova synagogy v Čáslavi, prováděná prostřednictvím Nadačního fondu Dagmar Lieblové.

Vedle uvedených prací pak probíhala i celá řada akcí dalších, menších sice rozsahem, významem však neméně důležitých. Jmenovitě šlo především o odstraňování nevhodné vegetace a odpadů, havarijní kácení, odstraňování následků živelných událostí, zdravotní prořezy dřevin a činnosti dokumentační (hřbitovní plánky, fotodokumentace náhrobků, přepisy a překlady epitafů).

V neposlední řadě i zajišťování technického provozu synagog obnovených v projektu 10 hvězd.

< Zpět

 

 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.