Třebíč

Typ objektu

hřbitov

GPS
49.2201722, 15.8801253
Vlastnictví
ŽOP
Doba vzniku
do roku 1849
Památková ochrana
Přístupnost
Přílohy v PDF
Příspěvek

Židovská čtvrť spolu s židovským hřbitovem v Třebíči patří mezi významné kulturní památky, které byly na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsány již v roce 2003. 

Dnes druhý největší židovský hřbitov v České republice byl založený v 17. století ve strmém svahu za městem. Na hřbitově nepravidelného protáhlého tvaru lze najít 2408 náhrobků (hrobů několikanásobně více), z nichž nejstarší čitelně datovaný je z roku 1631. Pohřbívalo se zde až do poloviny 20. století. Ohrazené pohřebiště s obřadní síní obsahuje vysoce hodnotné náhrobní kameny s bohatou barokní výzdobou. Hřbitov je v majetku Židovské obce Brno. 

Hřbitov byl podrobně dokumentován v letech (2007-2012) a výsledky dokumentace byly poprvé prezentovány formou uživatelsky vstřícné geografické databáze. Interaktivní mapa obsahuje podrobnou fotodokumentaci ke každému náhrobku a přepisy a překlady vybraných náhrobků z hebrejštiny.

http://gis.trebic.cz/mapa/zidovsky-hrbitov

Předchozí
Další
Foto: L. Majerová, 2018
Foto: L. Majerová, 2018
Foto: L. Majerová, 2018
archiv Matana, 2011

Více informací

Židovská čtvrť spolu s židovským hřbitovem v Třebíči patří mezi významné kulturní památky, které byly na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsány již v roce 2003. 

Dnes druhý největší židovský hřbitov v České republice byl založený v 17. století ve strmém svahu za městem. Na hřbitově nepravidelného protáhlého tvaru lze najít 2408 náhrobků (hrobů několikanásobně více), z nichž nejstarší čitelně datovaný je z roku 1631. Pohřbívalo se zde až do poloviny 20. století. Ohrazené pohřebiště s obřadní síní obsahuje vysoce hodnotné náhrobní kameny s bohatou barokní výzdobou. Hřbitov je v majetku Židovské obce Brno. 

Hřbitov byl podrobně dokumentován v letech (2007-2012) a výsledky dokumentace byly poprvé prezentovány formou uživatelsky vstřícné geografické databáze. Interaktivní mapa obsahuje podrobnou fotodokumentaci ke každému náhrobku a přepisy a překlady vybraných náhrobků z hebrejštiny.

http://gis.trebic.cz/mapa/zidovsky-hrbitov

Třebíč 22. února 2012 (ČTK) 

Třebíčská radnice uvedla po pěti letech práce do provozu podrobnou digitální mapu jedné ze svých nejcennějších památek – židovského hřbitova zapsaného na seznam památek UNESCO. Je určena pro laickou veřejnost i pro vědecké bádání odborníků. Na jejím vzniku se kromě pracovníků radnice podílelo také Židovské muzeum v Praze. Novinářům to dnes řekl Ivo Krčmář z odboru rozvoje města.

  "V mapě je zanesen a zaměřen každý náhrobek, cesta či strom," uvedl Krčmář. Bylo nutné nejdříve pořídit fotodokumentaci všech přibližně 2800 náhrobků, zdokumentovat také údaje a texty na náhrobcích a poté všechna data převést do digitální podoby. Internetová aplikace má podrobné informace o pomnících, jejich lokalizaci v mapě či datech úmrtí pohřbených osob.

  "Je zajímavé, že v knize hrobů vedené židovským spolkem bylo uvedeno jen minimum dat narození pochovaných lidí. Ta se začala objevovat až od začátku 20. století," uvedl Krčmář. Lidé mohou v mapě vyhledávat buď podle jmen pochovaných, nebo podle náhrobků.

 Databáze obsahuje více než 2300 jmen, přes 2500 náhrobků a více než 5300 fotografií. Digitální mapa v této podobě je podle Krčmáře v tuzemsku ojedinělá. Náklady na její pořízení dosáhly přibližně 600.000 korun. "Spousta pískovcových náhrobků je poškozená a dále chátrají, tímto způsobem budou zachovány i pro budoucnost," uvedla radní Jaromíra Hanáčková.

 

Náklady

Náklady budou doplněny později.

Příspěvek na údržbu a obnovu hřbitova

Tato památka není ve vlastnictví ŽOP ani FŽO. V případě zájmu o finanční nebo i jinou podporu památky se prosím obraťte na vlastníka objektu. Nebo nás kontaktujte.

 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.