Strážov na Šumavě

Typ objektu

hřbitovsídelní okrsek

GPS
49.305427, 13.244019
Vlastnictví
FŽO
Doba vzniku
do roku 1849
Památková ochrana
Přístupnost

hřbitov volně přístupný

Příspěvek

Heslo bude brzy aktualizováno.

Židovské osídlení zde je doloženo od počátku 15. století do nacistické okupace. Nejvyššího počtu dosáhlo židovské osídlení po polovině 19. století. Později došlo k rychlému poklesu následkem stěhování do měst. Židovská čtvrť, jako jediná ve městě dlážděná, se nalézala v severozápadní části městečka. Předpokládá se, že základem čtvrtě byla už v 15. století ulice vedoucí po severním úpatí kostelního návrší k Opálce, domy byly soustředěny na jižní straně ulice, jež vedla do Janovic nad Úhlavou a v ulici jižně od ní. Roku1441 bydleli Židé v 16 domech, roku 1770 ve 13 domech patřících vrchnosti, v roce 1790 už domy měly židovské vlastníky. Před polovinou 19. století je doloženo 21 domů a škola. Většina z nich je v přestavbě dochována. Významný byl např. barokní štítový obchodnický dům čp. 185. Od konce 18. století se Židé mohli usazovat i mimo vymezenou čtvrť. Mikve stojí mimo židovskou čtvrť, nedaleko potoka, v západní části městečka, počátkem 20. století byla upravena na chlév. Dřevěná synagoga, doložená roku 1680, zanikla snad na konci 18. století. Následně byla postavena pozdně barokní zděná synagoga z roku 1808, která se nacházela uprostřed severní strany židovské ulice, bohoslužby se zde konaly do roku 1905, roku 1913 bylo vnitřní zřízení převezeno do modlitebny v Kraslicích. Budova později sloužila jako skladiště a sběrna odpadových surovin. V roce1954 byla zbořena a na jejím místě se nachází zahrádka. V sousedním domě čp. 189 se nacházela rabínská škola a byt.

Hřbitov neznámého stáří leží na svahu na okraji lesa, přibližně 1,5 km východně od městečka. Je přístupný lesní cestou ze silnice mezi Strážovem a Lukavicemi. Na ploše 1723 metrů čtverečních se nachází okolo 250 náhrobků z doby od první poloviny 18. století. V dolní části hřbitova se nalézají zbytky zdí klenutého vjezdu márnice.

 

Předchozí
Další
Foto: archiv Matana a.s.
Foto: archiv Matana a.s.

Více informací

Náklady

Rok 2010 – celoroční průběžná údržba hřbitova
Celkové náklady hrazené Federací židovských obcí v ČR: 2.128,- Kč

Rok 2011 – celoroční průběžná údržba hřbitova, oprava náhrobku
Celkové náklady hrazeny Federací židovských obcí v ČR: 3.449,- Kč

Rok 2012 – celoroční průběžná údržba hřbitova
Celkové náklady hrazeny Federací židovských obcí v ČR: 2.192,- Kč

Náklady vynaložené od roku 2013–2023 budou doplněny později.

Příspěvek na údržbu a obnovu památky

Židovská obec v Praze společně s Federací židovských obcí v ČR se prostřednictvím Matany a.s., resp. Správy budov a hřbitovů (SBH) stará o 270 hřbitovů a 40 synagog. Většina spravovaných nemovitostí, se nachází v chráněném památkovém území. Tyto kulturně historické a architektonicky hodnotné objekty je nutné zachovat, neboť tvoří významnou součást nejen židovského, ale i národního kulturního dědictví.

Pomozte nám při záchraně, údržbě a obnově židovských hřbitovů, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Případné finanční příspěvky je možno zasílat také na účet číslo 1936566399/0800, vedený u České spořitelny a.s., variabilní symbol této památky je 110274.

Další možnosti jak přispět najdete na stránce Jak přispět.

QR kód
 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.