Jemnice

Typ objektu

hřbitovsídelní okrsek

GPS
49.0158956, 15.5694067
Vlastnictví
FŽO
Doba vzniku
do roku 1849
Památková ochrana
Přístupnost

hřbitov volně přístupný

Přílohy v PDF
Příspěvek

Židovský hřbitov se nachází 200 m jihozápadně od židovské čtvrti, v dolní části Údolní ulice. Patrně se zde pohřbívalo od začátku existence židovské obce v 14.–16. století. Zřejmě se jedná o nejstarší souvislé pohřebiště na Moravě. Hřbitov nepravidelného trojúhelného tvaru má rozlohu 2 421 m2. Pohřebiště je ohraničeno kamenocihlovou masivní zdí.
Po roce 1824 byla při východní zdi postavena prostá obdélná márnice, která byla zbořena v letech 1955–1966. Márnice byla průchozí a tvořila vstup do areálu. Dnes se na hřbitov přichází kovanou dvoukřídlou brankou z roku 1993. Terén na hřbitově se k jihu strmě zvedá, řady hrobových míst směřovaly nezvykle kolmo k vrstevnicím – 25 neúplných řad.
Starší náhrobky jsou opatřeny hebrejskými nápisy a střídmou výzdobou rostlinného a ornamentálního dekoru doplněné symbolikou (dva lvi s korunkou, hvězda, koruna věnec, květ). Náhrobky jsou převážně ze žuly, v menší míře se vyskytuje mramor nebo pískovec. Novodobé náhrobní kameny od poloviny 19. století jsou vyhotoveny ze světlé či tmavé žuly, skromné výzdoby opatřené německými nápisy. Na hřbitově se dochovalo 393 náhrobních kamenů, nejstarší dochovaný pochází z konce 17. století (1676 a 1693).
Poslední pohřeb se zde konal na počátku 2. světové války. V roce 1943 byl hřbitov poškozen nacisty, kdy byly novodobé náhrobky pokáceny a rozkradeny, starší v počtu asi 240 kusů byly vytrhány a použity na vydláždění ulice Na malé brance a chodník na Staré cestě v Podolí. V letech 1947–1948 byly náhrobní kameny vráceny nazpět. Některé náhrobky byly nenávratně zničeny. Část z nich byla osekána na vhodný obdélný tvar pro dláždění. Náhrobky byly znovu osazeny při obnově hřbitova v letech 1991–1994. Hřbitov je památkově chráněn.

Dokumentace dostupná zde: https://cemeteries.zob.cz/jemnice

https://www.pamatkovykatalog.cz/zidovsky-hrbitov-693450
https://www.pamatkovykatalog.cz/zidovske-ghetto-690238

Zdroj:
KLENOVSKÝ, Jaroslav. Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska. Praha: Grada Publishing, 2018.

Aktualizace: duben 2025

Předchozí
Další
Foto: archiv Matana a.s., 2020
Foto: archiv Matana a.s., 2020
Foto: archiv Matana a.s., 2002

Více informací

Židovské osídlení

Pravděpodobně v Jemnici ve 14. století existovala menší židovská obec. První písemná zmínka z roku 1338 se vztahuje k pogromu vyvolaného aférou v dolnorakouském Pulkau. Během 15. století však zprávy o obci mizí, patrně byla obnovena v 16. století. ŽNO fungovala až do roku 1942.

Židovská čtvrť

Židovská čtvrť se rozprostírá v jižní části městského jádra při hradbách a patrně vznikla současně s výstavbou města. Čtvrť má tvar nepravidelného čtyřúhelníku o rozloze 0,62 ha. V původní zástavbě židovské domy odpovídají těm křesťanským. Rozdíl nastává v parcelaci pozemků, kdy židovským stavbám chybí za domem zahrada a hospodářské zázemí. To se mění patrně v polovině 18. století s výstavbou nových židovských domů. Mezi domy čp. 57 a 58 se nachází dochovaná hradební soutka – ulička s prampouchy a klenutými oblouky bran, která oddělovala židovskou čtvrť od křesťanské zástavby. V roce 1717 měly být na koncích Židovské ulice postaveny separační zdi. V dnešních ulicích Zámecká, Havlíčkovo náměstí a U templu se dochovalo 23 židovských domů z 27. Ve čtvrti se zachovaly domy s gotickou dispozicí či renesančním jádrem, fasády měly klasicistní výzdobu. V některých domech se nacházejí fragmenty černé kuchyně, dvorní pavlače. Také gotické, renesanční a klasicistní zaklenutí prostor v objektech. Ve čtvrti se mimo synagogy nacházel také obecní dům s kanceláří rabína nebo židovská škola s bytem pro učitele z roku 1860. Židovská čtvrť je památkově chráněna.

Synagoga

Patrně synagoga či spíše modlitebna se v židovské čtvrti nacházela snad již ve 14. století. Zanikla během třicetileté války. V roce 1649 ŽO vystavěla novou synagogu patrně na stejném místě, jižně od řadové zástavby v Židovské ulici. Stavba prošla opravou po požáru v roce 1752. Synagoga sloužila bohoslužebným účelům do příchodu nacistů, poté byla do roku 1942 využita jako sklad. Téhož roku byla na rozkaz Němců násilně zbořena, cihly byly prodány na stavební materiál.
Dvoupodlažní synagoga obdélné dispozice, krytá valbovou střechou se nacházela na plácku U templu. Stavba byla orientovaná k východu a spíše připomínala běžný obytný dům než synagogu. Dnes se na místě kamenný pomník s bronzovou deskou připomínající synagogu. Odhalena byla v roce 2006 podle návrhu J. Klenovského ji provedl akademický sochař N. Armutidis.

Náklady

Rok 2010 – oprava vstupní brány, celoroční průběžná údržba hřbitova
Celkové náklady hrazené Federací židovských obcí v ČR: 23.376,- Kč

Rok 2011 – celoroční průběžná údržba hřbitova
Celkové náklady hrazeny Federací židovských obcí v ČR: 24.616,- Kč

Náklady vynaložené od roku 2012–2023 budou doplněny později.

Příspěvek na údržbu a obnovu památky

Židovská obec v Praze společně s Federací židovských obcí v ČR se prostřednictvím Matany a.s., resp. Správy budov a hřbitovů (SBH) stará o 270 hřbitovů a 40 synagog. Většina spravovaných nemovitostí, se nachází v chráněném památkovém území. Tyto kulturně historické a architektonicky hodnotné objekty je nutné zachovat, neboť tvoří významnou součást nejen židovského, ale i národního kulturního dědictví.

Pomozte nám při záchraně, údržbě a obnově židovských hřbitovů, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Případné finanční příspěvky je možno zasílat také na účet číslo 1936566399/0800, vedený u České spořitelny a.s., variabilní symbol této památky je 110227.

Další možnosti jak přispět najdete na stránce Jak přispět.

QR kód
 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.