Ivančice (synagoga)
sídelní okrseksynagoga
Veřejně nepřístupná
Existenci synagogy nutno předpokládat nedlouho po založení židovské obce. Starší synagoga barokního pojetí pocházela pravděpodobně z doby po třicetileté válce. Synagoga byla nevelká, v zásadě obdélná stavba se sedlovou střechou, zaříznutá do svahu. Templ obsahoval 136 mužských a 120 ženských sedadel. V roce 1837 nacházíme zmínku o stavbě filiální synagogy, plán rozšíření synagogy byl ale zamítnut, a tak se přikročilo ke zbudování nové.
Ta byla zřízena přibližně na stejném místě v letech 1851–1853 v pozdně empírovém slohu. K zasvěcení došlo 25. května 1853. K bohoslužbám byla využívána do začátku okupace, kdy bylo vnitřní zařízení nacisty vydrancováno. Poté sloužila jako sklad, od roku 1969 pro podnik Klenoty – hodiny Brno, jenž ji v letech 1970–1971 stavebně adaptoval pro své účely. Od roku 1995 čeká na svůj další osud. Město Ivančice, jako majitel, nechalo zpracovat projekt adaptace na městskou knihovnu.
https://pamatkovykatalog.cz/synagoga-2308342
Zdroj: KLENOVSKÝ, Jaroslav. Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska. Praha: Grada Publishing, 2018.
Aktualiazce: duben 2025




Více informací
Počátky židovského osídlení
Nejstarší písemná zmínka spadá do roku 1490. Do roku 1840 zde existovala ješiva s řadou ceněných rabínských autorit. Židovská politická obec existovala v letech 1850–1919. ŽNO se vydělila 1872 a v roce 1942 byla zrušena. V roce 1945 došlo neúspěšnému pokusu o obnovu, poté existoval ještě synagogální sbor pode ŽNO Brno, jenž zanikl před rokem 1970. V letech 1939–1942 nacisté zřídili ve zdejší Sinaibergerově koželužně z původně utečeneckého tábora internační tábor pro židovské uprchlíky.
Židovská čtvrt vznikla v prostoru při severním obvodu hrazeného města, její osnovu tvoří čtyři nestejně dlouhé a široké ulice do tvaru kříže. Tvar čtvrti velmi nepravidelný, vyplývající z postupného růstu areálu. Po 2. světové válce nastaly demolice především v okolí synagogy, z původních 83 domů je jich dnes zachováno 45.
Náklady
Příspěvek na údržbu a obnovu památky
Tato památka není ve vlastnictví ŽOP ani FŽO. V případě zájmu o finanční nebo i jinou podporu památky se prosím obraťte na vlastníka objektu. Nebo nás kontaktujte.
Přispějte na péči o památky
Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.
Náhrobky ke sponzoringu
Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.