Hustopeče

Typ objektu

hřbitovpomník

GPS
48.9357250, 16.7290717
Vlastnictví
města a obce
Doba vzniku
od roku 1850
Památková ochrana
Přístupnost
Přílohy v PDF

Plány pro zřízení hřbitova byly vypracovány již v roce 1885, následující rok byl koupen pozemek a získáno stavební povolení. Hřbitov se rozprostírá 800 m na jihozápad od náměstí. Měl pravidelný tvar obdélníku o rozloze 1 212 m2, vstup vedl průchozí obřadní síní od příjezdové cesty. Obřadní síň byla zřízena roku 1899. Šlo o prostornou stavbu obdélníkového půdorysu. V obřadní síni kdysi stával pohřební kočár a mechanismus na spouštění rakví do hrobu.
Všechny náhrobky byly poemancipačního typu, provedené ze žuly a mramoru, s německým textem, výzdoba a symbolika řídce.  Počet lze odhadnout na necelých 100 kusů. Za 2. světové války bylo pohřebiště nacisty poničeno, náhrobky pokáceny a rozbity. Poslední pohřeb se uskutečnil 3. dubna 1946.
Opuštěný hřbitov po válce chátral. Na počátku 80. let 20. století se ŽNO Brno pod nátlakem dohodla s městem na likvidaci hřbitova a přeměnu plochy na park. Zbylé náhrobky byly v roce 1981 zčásti odprodány kameníkům, zčásti zahrnuty do země. Uprostřed parkově upravené plochy byl umístěn malý prostý kamenný památník. Z původní výbavy hřbitova zůstal stát úsek ohradní zdi při jihovýchodní straně.
V roce 2013 město Hustopeče realizovalo velkolepou obnovu hřbitova zahrnující ohradní zeď, bránu, památník obětem a pamětní desku rabína Isidora Böcka. Na ploše leží ještě 4 dochované podstavce a starý památník.

Zdroj:
KLENOVSKÝ, Jaroslav. Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska. Praha: Grada Publishing, 2018.

Aktualizace: duben 2025

Předchozí
Další
Mapy.cz

Více informací

Židovské osídelní

Usazení Židů povolil majitel panství Karel z Lichtenštejna v roce 1621, ovšem již v roce 1651 byli vypovězeni. Židovské domy situovány tehdy údajně v ulici zvané Služební, dnes Husova, vedoucí severozápadně z náměstí. Minimálně v pěti domech napočteno v roce 1650 v 17 rodinách 83 osob.  Opuštěné domy převzali křesťané a v průběhu staletí v důsledku požárů a přestaveb zcela změnily svou strukturu. 

Novodobé židovské osídlení od poloviny 19. století. Modlitební spolek pod ŽNO Podivín byl založen roku 1871. V roce 1892 byl spolek povýšen na ŽNO, ta zanikla v roce 1938. 

Synagoga

Náboženský spolek koupil v roce 1876 starší měšťanský dům v dnešní Mrštíkově ulici, severně od náměstí a následně jej adaptoval k modlitebním účelům. K zasvěcení synagogy došlo 9. května 1880. Bohoslužby konány do nacistického záboru. V roce 1952 prodala ŽNO Brno Okresnímu průmyslovému podniku Hustopeče. V synagoze působilo až do roku 1990 stolařství Okresního podniku služeb Břeclav a od roku 1998 zde byl sklad soukromé prodejny průmyslového zboží. V roce 2010 byla budova zbořena.

Náklady

Příspěvek na údržbu a obnovu památky

Židovská obec v Praze společně s Federací židovských obcí v ČR se prostřednictvím Matany a.s., resp. Správy budov a hřbitovů (SBH) stará o 270 hřbitovů a 40 synagog. Většina spravovaných nemovitostí, se nachází v chráněném památkovém území. Tyto kulturně historické a architektonicky hodnotné objekty je nutné zachovat, neboť tvoří významnou součást nejen židovského, ale i národního kulturního dědictví.

Pomozte nám při záchraně, údržbě a obnově židovských hřbitovů, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Případné finanční příspěvky je možno zasílat také na účet číslo 1936566399/0800, vedený u České spořitelny a.s., variabilní symbol této památky je 111111.

Další možnosti jak přispět najdete na stránce Jak přispět.

QR kód
 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.