Hranice (synagoga)

Typ objektu

sídelní okrseksynagoga

GPS
49.5487950, 17.7338358
Vlastnictví
Doba vzniku
od roku 1850
Památková ochrana
Přístupnost
Přílohy v PDF

Synagoga byla zprvu dřevěná, zmíněna je již v roce 1629. Po třicetileté válce byla opravena, a nakonec ve stejných rozměrech roku 1720 přestavěna z tvrdého matriálu. Synagoga obsahovala 50 mužských a 45 ženských sedadel. Žádost na její zvětšení byla v roce 1836 zamítnuta. Na místě této starší tak byla v letech 1963–1864 postavena synagoga nová. Její novorománské stylové pojetí s použitím maurských prvků přispělo k výraznému odlišení synagogy od podoby okolní civilní zástavby. Bohoslužby probíhaly až do začátku okupace, poté sloužila jako sklad zabaveného žíšovského majetku.

V roce 1943 byla synagoga adaptována pro potřeby městského muzea. Od rok 1949 je budova v majetku Církve československé husitské, ale slouží městskému muzeu jako výtvarná galerie.

První Žid, jménem Josef z Lipníku, koupil ve městě v roce 1611 od majitele panství jeden z měšťanských domů. V průběhu třicetileté války Židé postupně odkoupili pusté domy při západní městské hradební zdi mezi zámkem a ústím hlavního náměstí. Židovská, dnes Janáčkova ulice obsahovala 12 větších dvou- až třípodlažních řadových domů. Od 80. let 19. století do 1. světové války byly téměř všechny staré domy v židovské ulici zbořeny nebo zcela přestavěny.

Zdroj: KLENOVSKÝ, Jaroslav. Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska. Praha: Grada Publishing, 2018.

Aktualizace: duben 2025

Předchozí
Další
Mapy.cz

Více informací

Židovské osídlení

První písemná zmínka o židovském osídlení pochází z roku 1609. Židovské osídlení se rozvinulo v 1. polovině 17. století. Židovská politická obec existovala v letech 1850–1919. V roce 1942 byla židovská obec zrušena. Po roce 1945 došlo k neúspěšnému pokusu o její obnovu, změnila se na pouhý synagogální sbor pod ŽNO Olomouc, jenž zanikl v roce 1975.

Náklady

Příspěvek na údržbu a obnovu památky

Židovská obec v Praze společně s Federací židovských obcí v ČR se prostřednictvím Matany a.s., resp. Správy budov a hřbitovů (SBH) stará o 270 hřbitovů a 40 synagog. Většina spravovaných nemovitostí, se nachází v chráněném památkovém území. Tyto kulturně historické a architektonicky hodnotné objekty je nutné zachovat, neboť tvoří významnou součást nejen židovského, ale i národního kulturního dědictví.

Pomozte nám při záchraně, údržbě a obnově židovských hřbitovů, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Případné finanční příspěvky je možno zasílat také na účet číslo 1936566399/0800, vedený u České spořitelny a.s., variabilní symbol této památky je 111111.

Další možnosti jak přispět najdete na stránce Jak přispět.

QR kód
 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.