Hranice
hřbitov
Hřbitov se rozkládá poblíž severovýchodního okraje historického jádra města. Založen byl kolem roku 1635. Poslední pohřeb se konal roku 1965.
Za 1. světové války byl rozšířen o západní část na rozlohu 4 369 m2. Má nepravidelný přibližně čtyřúhelníkový tvar. Při severozápadním rohu stojí novorenesanční vstupní brána s dřevěnými vraty. V témže rohu stávala nezvyklá dřevěná márnice, zaniklá po 2. světové válce.
Náhrobky jsou rozmístěny po celém pozemku. V letech 1988–1989 došlo k likvidaci hřbitova a mnoho náhrobků z černé žuly bylo ze hřbitova odvezeno a plocha zplanýrována. Z původních asi 1 000 náhrobních kamenů je dnes zachováno asi 627. Nejstarší čitelný pochází z roku 1685.
Náhrobky staršího typu provedeny hlavně z místního nekvalitního vápence, též z pískovce, mramoru a břidlice, členění a výzdoby odpovídá jiným moravským hřbitovům, ale spíše chudší, reliéfy jen mělké, nápisy hebrejské, symbolika: ruce kohenů, levitské nádoby, ležící lev, pták, koruna, květina či věnec.
Novodobé náhrobky bývaly ze světlé a tmavé žuly, prosté výzdoby, nápisy německé a české.
Pochovány jsou zde významné osobnosti, např. novorozený bratr Sigmunda Freuda Julius z Příboru či bratranec Franze Kafky Oskar.
Základní dokumentace dostupná: https://cemeteries.zob.cz/hranice
Zdroj: KLENOVSKÝ, Jaroslav. Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska. Praha: Grada Publishing, 2018.
Aktualizace: duben 2025








Více informací
Židovské osídlení
První písemná zmínka o židovském osídlení pochází z roku 1609. Židovské osídlení se rozvinulo v 1. polovině 17. století. Židovská politická obec existovala v letech 1850–1919. V roce 1942 byla židovská obec zrušena. Po roce 1945 došlo k neúspěšnému pokusu o její obnovu, změnila se na pouhý synagogální sbor pod ŽNO Olomouc, jenž zanikl v roce 1975.
První Žid, jménem Josef z Lipníku, koupil ve městě v roce 1611 od majitele panství jeden z měšťanských domů. V průběhu třicetileté války Židé postupně odkoupili pusté domy při západní městské hradební zdi mezi zámkem a ústím hlavního náměstí. Židovská, dnes Janáčkova ulice obsahovala 12 větších dvou- až třípodlažních řadových domů. Od 80. let 19. století do 1. světové války byly téměř všechny staré domy v židovské ulici zbořeny nebo zcela přestavěny.
Náklady
Příspěvek na údržbu a obnovu památky
Tato památka není ve vlastnictví ŽOP ani FŽO. V případě zájmu o finanční nebo i jinou podporu památky se prosím obraťte na vlastníka objektu. Nebo nás kontaktujte.
Přispějte na péči o památky
Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.
Náhrobky ke sponzoringu
Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.