Holešov

Typ objektu

hřbitov

GPS
49.3354428, 17.5765975
Vlastnictví
ŽO Brno
Doba vzniku
do roku 1849
Památková ochrana
Přístupnost

hřbitov volně přístupný ze zadní strany

Přílohy v PDF
Příspěvek

Pochází z doby založení obce, ale první písemná zmínka o něm spadá až k roku 1651 a nejstarší dochovaný nalezený náhrobek pochází z roku 1646. Pohřebiště je situováno severozápadně od ghetta, asi 100 metrů vzdušnou čarou od Staré synagogy. 
Hřbitov má nepravidelný tvar, který vypovídá o determinaci průběhem terénu a o postupném zvětšování plochy. Při povodni roku 1686 byly na hřbitově vyplaveny hroby a podemlety náhrobky, poté byla zbudována nová kamenná zeď. Areál se v letech 1701 a 1713 rozšířil koupí přilehlých pozemků od města a nově ohradil, v roce 1750 byla přikoupena sousední zahrada.
Náhrobky v celkovém počtu 1 851 kusů jsou rozptýleny téměř po celé ploše hřbitova. Výtvarně nejzajímavější starší náhrobky s pozdně barokní profilací, formou a motivy pocházejí z 1. čtvrtiny 19. století. Mívají bohatě členěné obrysy, zvláště v horní části, a reliéfní dekor s použitím volut, mušlí a stylizovaných rostlinných prvků. Materiálově byla nejčastěji použita žula a pískovec, méně mramor a vápenec.
Hřbitov je v majetku Židovské obce v Brně: https://www.zob.cz/pamatky/pamatky-jizni-moravy/holesov/

Dokumentace hřbitova dostupná zde:
http://www.chewra.com/keshetnew/kweb/location_tombs.aspx?lid=073&kid=0
Další info: https://pamatkovykatalog.cz/zidovsky-hrbitov-15593729

Zdroj:
KLENOVSKÝ, Jaroslav. Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska. Praha: Grada Publishing, 2018.

Aktualizace: duben 2025

Předchozí
Další
Foto: archiv Matana a.s.
Foto: archiv Matana a.s.
Foto: archiv Matana a.s.
Foto: archiv Matana a.s.
Foto: archiv Matana a.s.
Foto: archiv Matana a.s.
Foto: archiv Matana a.s.

Více informací

Židovské osídlení

Jedno z hlavních center židovské kultury a vzdělanosti na Moravě. Počátky židovského osídlení pravděpodobně souvisejí s vypovězením Židů z moravských královských měst v polovině 15. století, s určitostí v 16. století.  V 17. až počátkem 19. století zde fungovala známá ješiva. Holešov se stal také dějištěm tří protižidovských pogromů v letech 1774, 1899 a 1918. ŽNO byla v roce 1942 zrušena nacisty.  Po válce byla židovská obec krátce obnovena, než pak splynula s vedlejšími židovskými obcemi. 

Židovská čtvrť

Své sídliště Židé postupně rozvinuli před hradbami na předmostí hned za Přerovskou, dnes Židovskou bránou, severozápadně od jádra. Těžiště starší zástavby židovské čtvrti se nalézá v prostoru kolem Staré synagogy, vymezeném městskými hradbami a ulicemi Přerovskou a Příční. Při růstu komunity se areál čtvrti dále rozšiřoval východně v Židovské ulici podél hradeb směrem k zámku a jihozápadně od dnešních ulic U potoka a Dlažánky. Plošný rozsah ghetta tvořil 4,5 hektaru, byl tedy jeden z největších na Moravě. Požadované oddělení ghetta od ostatních částí města v 18. a v 1. polovině 19. století se realizovalo třemi branami a dráty nataženými přes ulici. Postupným odchodem původních obyvatel od poloviny 19. století se židovská čtvrť stále více stávala příbytkem městské chudiny a chátrala. Z původních 108 domů židovské čtvrti jich dodnes stojí 65.

Významné osobnosti

Asi nejvýznamnější osobností pohřbenou je rabín Sabataj ben Meir ha-Kohen, zvaný Šach. K jeho hrobu putují ortodoxní věřící z dalekých zemí. Šachův náhrobek má podobu barokní tumby, čelní deska, nahoře ukončená obloukem, má v horní části umístěn symbol žehnajících kohenských rukou. Postranní desky mají plastické orámování, vytesané nápisy obsahují obvykle eulogie. 

Náklady

Příspěvek na údržbu a obnovu památky

Tato památka není ve vlastnictví ŽOP ani FŽO. V případě zájmu o finanční nebo i jinou podporu památky se prosím obraťte na vlastníka objektu. Nebo nás kontaktujte.

 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.