Bzenec
hřbitovsídelní okrsek
Hřbitov je uzamčen. Prohlídka možná po domluvě v infocentru.
tel.: 722 183 283 (nejméně 1 den předem – zpřístupnění se váže na otevírací dobu infocentra)
Hřbitov byl založen koncem 16. století. Nalézá se ve východní části města, asi 300 m od náměstí, na úpatí viničního vrchu. Je situován ve svahu přímo pod komunálním pohřebištěm. Při vstupu se nachází obřadní síň eklektického architektonického pojetí z roku 1909. Za války bylo interiérové vybavení síně zničeno.
Tvar hřbitova je nepravidelný lichoběžník o rozloze 6 402 m2 a je ohraničen cihlovou zdí. Řady hrobů jdou ve směru sever-jih s nápisy převážně k východu. Celkový počet kamenů činí 903, přičemž nejstarší dochované pochází z poloviny 18. století. Materiál starších náhrobků tvoří zejména pískovec, žula a mramor, novějších černá žula a mramor.
Z méně obvyklých zdobných prvků najdeme dva jelínky se sedmiramenným svícnem, dva sedící lvy s korunou, baldachýn či ptáčka s kalichem. Pozoruhodné jsou dvě honosné hrobky rodin Gallia a Fürst a dva náhrobky ve formě sarkofágu.
V současné době probíhá pravidelná údžba hřbitva se kterou je nutno počítat i v následujících letech.
Dokumentace dostupná zde:
https://cemeteries.zob.cz/bzenec
Zdroje:
KLENOVSKÝ, Jaroslav. Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska. Praha: Grada Publishing, 2018.
https://www.bzenec.cz/turistika/pamatky-turisticke-cile/zidovsky-hrbitov/
Aktualizace: březen 2025










Více informací
Židovské osídlení
První písemná zpráva se váže k roku 1580. Město trpělo nájezdy vojsk během vlády Rudolfa II. Bylo také silně poškozeno během třicetileté války, časté byly také požáry. Mezi lety 1850–1919 fungovala samostatná židovská politická obec. V roce 1942 židovská obec definitivně zanikla. Nejvíce bylo v Bzenci židovské obyvatelstvo zastoupeno mezi lety 1830–1860.
Židovská čtvrť
Čtvrť se nalézala mezi Dolním náměstím a zámkem, tvořily ji dnešní ulice Krále Vladislava, Žerotínova, Krátká, Zámecká, Vracovská a nám. Ludvíka Svobody. Tvar čtvrti je velmi nepravidelný a svědčí o etapovitém rozšiřování, zčásti na úkor křesťanské zástavby. Většina domů je dodnes dochována. Z původních 108 bylo zbořeno 18. Nicméně domy prošly stavebními úpravami, které mnohé cenné prvky odstranily.
Synagoga
Původní templ ze 16. století byl v letech 1859–1860 zbořen. Židovská obec vystavěla zcela novou honosnou synagogu v letech 1862–1863, což jen dokazuje rozkvět tehdejší židovské obce. Autorem stavby postavené v novorománském slohu byl vídeňský architekt Ludwig Förster. Na provedení bzenecké synagogy je vidět tehdejší velmi silný křesťanský vliv. V roce 1925 musela být synagoga kvůli vydrancování nacisty opravena. Během války sloužila jako skladiště. V 50. letech měla být upravena a stavebně adaptována, nicméně při stavebních zásazích došlo k fatálnímu zásahu do její statiky a synagoga musela být nakonec stržena.
Náklady
Rok 2010 – celoroční průběžná údržba hřbitova, plánek hřbitova
Celkové náklady hrazené Federací židovských obcí v ČR: 63.087,- Kč
Rok 2011 – celoroční průběžná údržba hřbitova, oprava střechy obřadní síně
Celkové náklady: 192.509,- Kč
Ministerstvo kultury ČR: 71.000,- Kč
Federace židovských obcí v ČR: 121.509,- Kč
Rok 2012 – celoroční průběžná údržba hřbitova, kácení stromů
Celkové náklady hrazeny Federací židovských obcí: 58.622,- Kč
Náklady vynaložené od roku 2013–2023 budou doplněny později.
Příspěvek na údržbu a obnovu památky
Židovská obec v Praze společně s Federací židovských obcí v ČR se prostřednictvím Matany a.s., resp. Správy budov a hřbitovů (SBH) stará o 270 hřbitovů a 40 synagog. Většina spravovaných nemovitostí, se nachází v chráněném památkovém území. Tyto kulturně historické a architektonicky hodnotné objekty je nutné zachovat, neboť tvoří významnou součást nejen židovského, ale i národního kulturního dědictví.
Pomozte nám při záchraně, údržbě a obnově židovských hřbitovů, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.
Případné finanční příspěvky je možno zasílat také na účet číslo 1936566399/0800, vedený u České spořitelny a.s., variabilní symbol této památky je 110208.
Další možnosti jak přispět najdete na stránce Jak přispět.
Přispějte na péči o památky
Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.
Náhrobky ke sponzoringu
Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.