Brno (synagoga)

Typ objektu

synagoga

GPS
49.1927689, 16.6176861
Vlastnictví
ŽO Brno
Doba vzniku
od roku 1850
Památková ochrana
Přístupnost

Vstup do synagogy je možný pouze pro skupiny s průvodcem po předchozím objednání.

https://www.jewishbrno.eu/synagoga

[email protected]

+420 530 317 651

Přílohy v PDF
Příspěvek

Synagoga se nachází v řadové zástavbě převyšujících domů na ulici Skořepka v katastrálním území Trnitá, Brno-střed. Je jedinou synagogou, která z původních čtyř brněnských svatostánků zůstala. V současnosti je i jedinou plnohodnotnou synagogou na území Moravy a Slezska, která má rabína a slouží k duchovním účelům.
Byla postavena z prostředků získaných finanční sbírkou ortodoxních židovských spolků zastřešených Společenstvím bratří (Agudas Achim). Na stavbu také přispěla brněnská židovská obec a ještě i některé sionistické organizace. Důvodem zřízení nové synagogy byla nedostatečná kapacita svatostánku na ulici Křenová (naproti přes ulici), využívaného převážně haličskými Židy, kteří se v počtu přibližně šestnácti tisíc usadili v Brně, kam unikli před útrapami první světové války. Nová synagoga byla provozována za nacistické okupace až do roku 1941. V následujícím roce byla přeměněna na skladiště. Vnitřní vybavení, liturgické textilie, Tóry i hlavní lustry byly odvezeny a nebyly už navráceny.
Po skončení druhé světové války byla synagoga na Skořepce, jediná, která nebyla zničena, obnovena zdecimovanou židovskou komunitou. Hlavní modlitební sál byl vybaven zdobnými dřevěnými lavicemi ze synagogy na Ponávce, která byla zasažena bombou. Přibyl i další mobiliář, jehož původ není znám. K bohoslužbám byla zasvěcena 6. září 1945.V roce 2013 přijala Židovská obec Brno zásadní rozhodnutí – synagogu stavebně, interiérově i duchovně obnovit. Zpracováním architektonického záměru byl pověřen Ing. arch. Petr Bureš.
V letech 2013–2015 byla budova rekonstruována firmou Design By Hy, s.r.o. za finanční podpory grantu ROP Jihovýchod se spolufinancováním židovskou obcí. Náročnou obnovou budovy i interiéru byla brněnská synagoga přiblížena původnímu stavu, jak ji vyprojektoval architekt Otto Eisler. Tím se svatostánek znovu zařadil mezi klenoty moderní architektury.

Zdroj: 
https://www.zob.cz/pamatky/pamatky-v-brne/synagoga/
https://pamatkovykatalog.cz/synagoga-agudas-achim-16012937
KLENOVSKÝ, Jaroslav. Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska. Praha: Grada Publishing, 2018.

Aktualizace: březen 2025

Předchozí
Další

Více informací

Počátky židovského osídlení

Židovské osídlení pravděpodobně od 1. poloviny 13. století. Roku 1268 král Přemysl Otakar II. Potvrdil Statuta Judeorum samostatně pro brněnské Židy. V roce 1311 brněnští Židé uspořádali slavnostní průvod k přivítání krále Jana Lucemburského. Král Ladislav Pohrobek pak v roce 1454 Židy z města vypověděl. Brněnští měšťané pal byli nuceni odvádět královské komoře v plné výši dřívější židovský plat 60 kop grošů ročně. Po další čtyři století nesměli Židé v královském městě Brně pobývat.

Židovská čtvrť

Samostatná středověká židovská ulice existovala od 13. století a tvořila podstatnou část jedné z městských čtvrtí. Od jižní městské brány nazývané Židovská vedla k tržišti ulice Židovská, na ni kolmo navazovala druhá, dnes Františkánská ulice. Židovská čtvrť tvořila přibližně čtyřúhelník o rozloze asi 1,4 ha, v roce 1365 se nalézalo uvnitř hradeb z 519 budov 30 židovských. Tři desítky židovských domů, synagogu a hřbitov přenechal král po vypovězení Židů z města, městské radě. Ta měla domy osadit křesťany, synagoga byla přeměněna na kostelík Sv. Máří Magdaleny, ten byl však v 16. století zbořen. Skoro po pěti stech letech vývoje, po požárech, válečných ničeních a přestavbách nezůstaly žádné viditelné stopy středověké židovské minulosti. 

Novodobé židovské osídlení

Od 17. století bylo Židům dovoleno jednorázově vstupovat na trhy po zaplacení osobní daně. Po roce 1848 pak dochází k silné židovské imigraci z okolních náboženských obcí. Náboženský spolek byl založen v roce 1849 a v roce 1852 byl povolen. Například Městskou galerii v Brně (dnes Moravská galerie) založily židovské dary a sbírky. V roce 1921 se v Brně odehrál 1. celorepublikový slet Makabi, v letech 1927-28 zde dokonce sídlilo ústředí Světového svazu Makabi. Po událostech 2. světové války pak došlo v roce 1945 k obnově Židovské náboženské obce Brno, která postupně začala rozšiřovat obvod své působnosti.

 

Náklady

Příspěvek na údržbu a obnovu památky

Tato památka není ve vlastnictví ŽOP ani FŽO. V případě zájmu o finanční nebo i jinou podporu památky se prosím obraťte na vlastníka objektu. Nebo nás kontaktujte.

 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.