Brno

Typ objektu

hřbitov

GPS
49.1918864, 16.6436250
Vlastnictví
ŽO Brno
Doba vzniku
od roku 1850
Památková ochrana
Přístupnost

Otevřeno:

duben–říjen; (listopad–březen)

neděle–čtvrtek: 9–17 (16) hod.

pátek (celoročně): 9–14 hod.

sobota, židovské svátky: zavřeno

Přílohy v PDF
Příspěvek

Původní starobylý židovský hřbitov se v Brně nacházel naproti paláci Padowetz, než byli v roce 1454 židé králem Ladislavem Pohrobkem z města vyhnáni a hřbitov byl rozbořen a zničen. Několik středověkých náhrobků je uloženo v Muzeu města Brno. 

Nový hřbitov byl založen až roku 1852. Pozemek byl ohrazen, vystavěna jednoduchá obřadní síň a v sousedství byl postaven domek hrobníka. Postupným dokupováním okolních pozemků byl ve třech etapách rozšířen, teprve až v roce 1935 byla plocha hřbitova rozšířena na současnou rozlohu. Rozkládá se na ploše 3 hektary, která je rozparcelovaná na 40 oddělení, je zde uloženo přes 11 400 lidí.  V areálu se zachovalo přibližně 6 500 náhrobků, od jednoduchých skromných pomníčků z různých materiálů až po výstavné rodinné hrobky z nákladné černé švédské žuly. Pochovány jsou zde osobnosti z oblasti politiky, kultury, vědy, hospodářství a náboženství, jako například rabíni Baruch Placzek a Richard Feder, novinář Hieronymus Lorm, mecenáš Heinrich Gomperz, herec Hugo Haas, primabalerína Alice Flachová nebo psycholožka Věra Capponi.

Židovský hřbitov je ve vlastnictví Židovské obce Brno. Na stránkách ŽOB naleznete online databázi https://cemeteries.jewishbrno.eu/cemetery/search/newcemetery/1

Zdroj: 

https://www.zob.cz/pamatky/pamatky-v-brne/hrbitov/

Předchozí
Další
Foto: L. Majerová, 2021
Foto: L. Majerová, 2019
Foto: L. Majerová, 2019
Foto: J. Klenovský, 2016
Foto: J. Klenovský, 2002

Více informací

Náklady

Příspěvek na údržbu a obnovu hřbitova

Tato památka není ve vlastnictví ŽOP ani FŽO. V případě zájmu o finanční nebo i jinou podporu památky se prosím obraťte na vlastníka objektu. Nebo nás kontaktujte.

 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.