Boskovice (synagoga)

Typ objektu

expozicesídelní okrseksynagoga

GPS
49.4874769, 16.6587794
Vlastnictví
ŽO Brno
Doba vzniku
do roku 1849
Památková ochrana
Přístupnost

duben–říjen
út–pá: 10.00–17.00
so–ne 13.00–17.00

Přílohy v PDF
Příspěvek

Od konstituování židovské komunity po polovině 16. století existovala starší, pravděpodobně dřevěná synagoga. Ta byla pravděpodobně během třicetileté války poškozena.

Na jejím místě vznikla poté vznikla zděná synagoga v barokním slohu v roce 1639. Během dekád prošla synagoga řadou stavebních úprav. V letech 1836–1837 to byla empírová, v 19. století novogotická a letech 1934–36 potom moderní úprava. K bohoslužbám byla využívána do dob nacistické okupace, poté dlouhá desetiletí chátrala a byla využívána jako sklad. Až v letech 1989–2001  prošla celkovou památkovou obnovou.

Synagoga je samostatnou stojící budovou jinak v řadové skladbě Traplovy ulice na okraji tzv. židovské čtvrti. Jedná se o dvoupodlažní halovou stavbu obdélníkového půdorysu. Jjejí dispozice je tradiční, to znamená vstup pro muže vede od jihu do předsíně a odtud kolmo vpravo do hlavního sálu, vstup pro ženy je samostatný v severozápadním nároží, vede do malé předsíňky a z ní po schodišti do ženské galerie.

Zdroje:
https://www.10hvezd.cz/cs/objekt/boskovice/
https://www.zob.cz/pamatky/pamatky-jizni-moravy/boskovice/
https://www.muzeum-boskovicka.cz/expozice-synagoga-maior
KLENOVSKÝ, Jaroslav. Encyklopedie židovských památek Moravy a Slezska. Praha: Grada Publishing, 2018.

Aktualizace: březen 2025

Předchozí
Další

Více informací

Výzdoba

Nesmírně působivá je malovaná výzdoba. Na klenbách a stěnách s kromě dekorativní výmalby vycházející z motivů lidového umění nalézají také typické židovské motivy, jako koruny tóry, desatero, sedmiramenný svícen. Zajímavé jsou pak také zvířecí motivy, zejména jednorožci, papoušci, srnci, ptáci či lvi. Nápisová pole obsahují modlitby, požehnání či pasáže ze základních částí židovské bohoslužby. Tyto nástěnné malby představují neucelenější příklad tradice výzdoby moravských synagog, jež do českých zemí přinesli židvští umělci z Polska.

Náklady

Příspěvek na údržbu a obnovu památky

Tato památka není ve vlastnictví ŽOP ani FŽO. V případě zájmu o finanční nebo i jinou podporu památky se prosím obraťte na vlastníka objektu. Nebo nás kontaktujte.

 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.