Arnoltov

Typ objektu

hřbitov

GPS
50.1140497, 12.5883456
Vlastnictví
Lesy České republiky
Doba vzniku
do roku 1849
Památková ochrana
Přístupnost

Hřbitov volně přístupný

Přílohy v PDF
Příspěvek

Obec Arnoltov, dříve zvaná Arnitzgrün, se nachází sedm kilometrů východně od města Kynšperk nad Ohří v blízkosti hlavní silnice Karlovy Vary–Cheb, jež je v tomto místě hraniční linií severozápadu CHKO Slavkovský les. Arnoltovský židovský hřbitov se nachází v březovém háji v blízkosti hrazené obory. Od vesnice je vzdálen půl kilometru jihozápadním směrem. Hřbitov byl v minulosti ohraničen ohradou s žulovými sloupky, mezi nimiž byly vloženy dva trámky. Do současnosti se dochovaly všechny jen na severní straně, na zbylých třech světových stranách je pouze po jednom sloupku. Dnes je hřbitov zpustlý a zarostlý náletovými keři. Na jeho ploše se dodnes dochovalo 26 náhrobních kamenů a jeden podstavec, z toho je jedna třetina kamenů povalená. Nejstarší stéla je v současnosti evidována pod č. 15, nachází se v první řadě uprostřed a pochází z roku 1833. Na ní je uvedeno jméno paní Miny, manželky pana Lejba, jež zemřela 20. ijaru 593 malého počtu, tedy 9. května 1833. Tento náhrobek pravděpodobně označuje jeden z prvních pohřbů, který zde byl vykonán. Pravidelně se zde pohřbívalo až do konce šedesátých let 19. století. Hřbitov byl naposledy využit během I. světové války, když zde byl v roce 1915 pohřben uprchlík z Haliče.

Zdroj:

Lukáš Svoboda, Muzeum Karlovy Vary

http://kvmuz.cz/typ/zidovske-hrbitovy/zidovsky-hrbitov-v-arnoltove

 

 

Předchozí
Další

Více informací

Náklady

Příspěvek na údržbu a obnovu hřbitova

Tato památka není ve vlastnictví ŽOP ani FŽO. V případě zájmu o finanční nebo i jinou podporu památky se prosím obraťte na vlastníka objektu. Nebo nás kontaktujte.

 

Přispějte na péči o památky

Vzhledem k velkému množství většinou památkově chráněných objektů, které vyžadují opravy a údržbu, vítáme jakoukoliv finanční spoluúčast při této činnosti.

Náhrobky ke sponzoringu

Vybíráme náhrobky, které aktuálně potřebují opravu. Prohlédněte si jejich seznam a pomozte zrestaurovat náhrobky těch, kteří již pravděpodobně nemají potomky, jenž by se o památku mohli starat.