Koloděje nad Lužnicí

Hřbitov se nachází ve svahu 200 metrů severně od obce, při silnici do Bernartic. Založen byl nejpozději na přelomu 17. a 18. století, je na něm dochováno 270 náhrobků z let 1705 - 1941.
Nejstarší náhrobek z roku 1705 označuje hrob Abrahama. V době první světové války tu bylo pohřbeno jedenáct haličských uprchlíků. Jako poslední tu byl roku 1942 tu byl pohřben řezník Karel Rubin, který zemřel ve věku 49 let. Nejhonosnějším náhobkem je malá tumba krajského rabína Jakoba Mahlera, zdobená hebrejským epitafem: „Jakub Mahler, krajský rabín Budějovického a Táborského kraje, zemřel 29. měsíce adaru 5627 (1867). On byl domova milovný, pobožný, jako byli naši předkové. Působil od roku 1817 do 1867 v obci Kaladý a v obvodu Táborském i Budějovickém. Byl znám co velký učenec a znalec Svatého písma, moudrostí vynikal nad všechny učence tohoto věku a byl ctěn jako syn této obce, kde působil. Amen. Odpočívej v lůně svatých v domě Božím.“ Jedná se o cenný hřbitov s náhrobky jihočeského typu, které jsou zdobeny rostlinnou ornamentikou. Márnice z roku 1900 je zbořena.
V průběhu 90. let 20. století byl hřbitov zcela zbaven veškeré nežádoucí vegetace a vyčištěn, byla opravena ohradní zeď a byly postaveny všechny povalené náhrobky. V současné době je zajištěna průběžná údržba hřbitova, v níž je třeba pokračovat i v následujících letech. V blízkých letech je třeba počítat s repasí a restaurováním kované vstupní brány a s restaurováním cenných historických náhrobků z 18. a 19. století.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
ŽOP
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ano
rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login