Kolinec

Židovské osídlení je zde doloženo od poloviny 17. století, vzniklo pravděpodobně před rokem 1654. Pravděpodobně je ale starší, údajně až ze 14. století. Komunita zde existovala od konce 18. století. Svého vrcholu dosáhlo zřejmě v průběhu 19. století (okolo 16 rodin). Osídlení se udrželo až do nacistické okupace v důsledku spojení se klatovskou židovskou obcí po roce 1918.

Židovský okrsek pochází nejpozději z 18. století. Zahrnoval v sobě domy v ulici vedoucí z náměstí k jihovýchodu směrem k Mokrosukům, domy v ulici vedoucí z náměstí k západu do Ujčína a dvůr ležící mezi těmito ulicemi. Roku 1837 je zde doloženo 7 domů a synagoga. Část z těchto domů byla po roce 1970 zbořena a nahrazena zástavbou obchodního domu.

Menší klasicistní synagoga s mansardovou střechou a modlitebním sálem v patře pocházela údajně z roku 1815. Pozemek pro její stavbu byl získán roku 1793. Synagoga stála v tzv. židovském dvoře, zhruba ve středu sídelního okrsku. Tato synagoga neměla galerii pro ženy, ženská část byla oddělena železnou mříží. Do mužské části v patře vedlo dřevěné vnější schodiště. Po roce 1919 nebyla synagoga využívána, na počátku 30. let vyhořela a byla zbořena. Na jejím místě se dnes také nalézá obchodní dům.

Velmi cenný hřbitov se nalézá v jihovýchodním okraji městečka, po pravé straně ve směru od silnice ze Sušice se nachází v kopci u zatáčky. Údajně vznikl ve 14. století, traduje se rok 1339 s nejstarším náhrobkem z 16. století. Poprvé je ale doložen až v první čtvrtině 18. století, vznikl zřejmě před rokem 1724, v letech 1803 a 1834 byl rozšířen. Na ploše 1085 metrů čtverečních se nalézá 130 náhrobků. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z 18. století, nejmladší z roku 1939. Z márnice, jež se nacházela v západní části hřbitova, zbylo do současnosti jen obvodové zdivo a ruiny.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
FŽO
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ano
přístupnost: 

hřbitov volně přístupný

rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login