Havlíčkův Brod

Hřbitov se nachází 800 metrů západně od hlavního náměstí, po pravé straně Ledečské ulice vedoucí do Perknova. Byl založen roku 1888 a používán do roku 1942. Na hřbitově je umístěno asi 260 náhrobků, z toho 120 jednoduchých stél východoevropských válečných uprchlíků z let 1916 - 1917. Ve hřbitovním domku čp. 2134, sloužícím jako byt správce, je dochována pamětní deska zakladatelů hřbitova. Pohřben je zde mj. rabín Jakub Singer.
V současné době je zajištěna průběžná údržba hřbitova, v níž je třeba pokračovat i v následujících letech. V nejbližších letech je třeba dokončit obnovu fasády hřbitovního domku, provést repasi obojích vrat hřbitovního domku včetně kování a pokračovat v opravách a vztyčování povalených náhrobků.
Tyfový hřbitov se nachází 1,5 km severně od středu města mezi poli z městským hřbitovem. Jde o zdaleka viditelný zalesněný ostrůvek, k němuž nevede žádná přístupová cesta. Fungoval v letech 1917 – 1918 jako hřbitov válečných uprchlíků, mezi nimiž vypukla tyfová epidemie. Původně byl hřbitov ohrazen dřevěným plotem a uprostřed byl postaven hřbitovní domek, zřejmě také ze dřeva. Plot ani domek se do dnešních dnů nedochoval. V současnosti je na ploše cca 25 x 25 metrů dochováno 86 jednoduchých stél s hebrejskými nápisy, na některých je latinkou napsáno jméno a místo původu zemřelého. Jedná se o zcela unikátní hřbitov, který nemá v České republice obdoby.
Do roku 2004 nebyly na údržbu hřbitova vynakládány žádné finanční prostředky. Roku 2005 byl proveden prořez stromů. V dalších letech bude nutno zajišťovat průběžnou údržbu hřbitova..

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
ŽOP
doba vzniku: 
od roku 1850
památková ochrana: 
ne
rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login