Dlouhá Ves u Sušice

Počátky židovského osídlení jsou neznámé, vzniklo pravděpodobně před rokem 1724. V první čtvrtině 18. století existovala početná místní komunita (asi 20 rodin)včetně synagogy. Nejpočetnější toto osídlení bylo zřejmě v polovině 19. století, kdy zde žilo 37 židovských rodin. Postupně jejich počet klesal v důsledku stěhování do měst a např. roku 1921 zde zůstávalo jen 13 Židů, ale roku 1930 nikdo.
Židovské domy se soustředily do středu vsi, mezi kostelem a hospodářským dvorem. Nejstarší pochází z první poloviny 18. Století, před polovinou 19. století je doloženo 24 domů. Některé z nich se dochovaly v přestavbě. Mimořádně zajímavá klasicistní synagoga shořela roku 1937 a byla následně zbořena.

Hřbitov o rozloze přibližně 1100 metrů čtverečních se nachází zhruba 300m jihovýchodně od kostela. Byl založen před rokem 1724, nejstarší dochované náhrobky pochází z poloviny 18. století (nejstarší asi z roku 1742), je zde dochováno 49 náhrobků. Pohřby na tomto hřbitově probíhaly až do 30. let 20. století (často pohřby z Kašperských hor). Místní židovská obec byla zrušena na základě zákona z roku 1890. Správu hřbitova v době před nacistickou okupací převzala židovská obec v Kašperských Horách. Hřbitov byl v době nacismu úplně zničen, roku 1945 sem ale byly historické náhrobní kameny navráceny a hřbitov byl částečně rekonstruován. V současnosti se jedná o neohrazený hřbitov s prostými náhrobky barokního a klasicistního typu.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
FŽO
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ano
přístupnost: 

hřbitov volně přístupný

rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login