Černovice u Tábora

Hřbitov se nachází 500 metrů severně od městečka, na červeně značené turistické stezce. Byl založen před rokem 1695 (údajně kolem poloviny 17. století) pro rodiny z Černovic, Nové Včelnice a Kamenice nad Lipou. Počátkem 18. století byl rozšířen o pozemek na severní straně – tehdy byl zazděn starý vchod ze západní strany a byl zřízen nový vchod ze strany východní. Roku 1867 byl opraven. Dnes se na hřbitově o rozloze 1.099 metrů čtverečních nachází asi 300 náhrobků od první poloviny 18. století až do 30. let 20. století. Pohřben je zde mj. místní rabín David Platschek (zemřel roku 1883). Jako poslední byli na černovickém hřbitově pohřbeni roku 1941 Emil Wind z Černovic čp. 27, bývalý obchodník a rolník, který zemřel ve věku 70 let, dále obchodník Černovic čp. 111 Karel Vogel, který zemřel ve věku 64 let, a roku 1942 bývalý obchodník z Černovic čp. 337 Bernard Winternitz, který zemřel ve věku 86 let.
Do poloviny 90. let 20. století byl hřbitov hustě zarostlý náletovou vegetací, márnice a ohradní zeď byly velmi poškozeny, mnoho desítek náhrobků bylo povaleno. Roku 1996 byl hřbitov vyčištěn a byla zahájena rekonstrukce celého hřbitovního areálu. Byla opravena márnice, část kamenné ohradní zdi z lomového kamene a znovu vztyčeny všechny povalené novodobé náhrobky. V listopadu 2002 byl před rekonstruovanou márnicí odhalen památník obětem nacismu a v márnici malá expozice týkající se dějin místní židovské komunity. V letech 2008 a 2009 byla kompletně opravena ohradní zeď z lomového kamene.
V současné době je zajištěna průběžná údržba hřbitova, v níž je nutno pokračovat i v následujících letech. V nejbližších letech je dále třeba počítat s restaurováním historických náhrobků.

typ objektu: 
hřbitov
typ objektu: 
památník
vlastnictví: 
ŽOP
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ano
přístupnost: 

hřbitov volně přístupný

rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login