Byšice

Hřbitov se nachází 100 m severně od náměstí mezi rodinnými domky. Založen byl roku 1607, tehdy zdejší Žid David koupil za 4 kopy grošů pozemek k pohřbení sebe a členů své rodiny, roku 1725 a 1791 byl rozšířen. Patrně nejstarší dochovaný náhrobek z roku 1723 patří Miria, dceři Lejba, nalézá se v jižní svahové části hřbitova. Převažují zde náhrobky hebrejské (asi polovina), následují náhrobky s nápisy německo-hebrejskými a německými, menší část tvoří náhrobky s českými nápisy. Náhrobky v počtu 240 kusů jsou uspořádány do sedmi řad, většina jich směřuje nápisem na západ. Na hřbitově se pohřbívalo do druhé světové války, po ní byla zbořena márnice.
Do poloviny 90. let 20. století byl hřbitov velmi zarostlý náletovou zelení, sloužil jako skládka, hřbitovní zeď byla téměř zbořena. V první polovině 90. let 20. století byla postavena ze dvou stran hřbitova ohradní zeď, oddělující hřbitov od ulice, plocha hřbitova byla vyčištěna a náhrobky postaveny. Současně byla zhotovena kovaná vstupní vrata zdobená motivem Davidovy hvězdy.
V současné době je zajištěna průběžná údržba hřbitova, kterou je nutno provádět i v následujících letech. Do budoucna je třeba počítat s postavením zřícené ohradní zdi na jedné straně hřbitova a s restaurováním poškozených historických náhrobků z 18. a 19. století.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
ŽOP
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ne
rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login