Beroun

Hřbitov se nachází na západním okraji města v ulici Pod Homolkou u základní školy, 1,5 km od historického Husova náměstí. Založen byl roku 1886 a nachází se na něm 120 náhrobků od doby založení hřbitova do poloviny 20. století. Hřbitovní dům čp. 186 postavený současně se zřízením hřbitova, který kdysi sloužil jako obydlí hrobníka a obřadní síň, byl posledních 60 let opuštěn a devastován. Na jeho fasádě je dodnes patrný nápis „Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy“. Berounský židovský hřbitov je typickým dokladem městského židovského hřbitova ze druhé poloviny 19. století a představuje vyjímečně ucelený areál, který je významným dokladem dřívějšího židovského osídlení.
Od 60. let do konce 90. let 20. století část plochy hřbitova bez náhrobků využíval místní zahrádkářský spolek, který tuto plochu rozdělil na záhonky a vystavěl tu nežádoucí sklípky, kolny a skleníky. Velká část odpadu na hřbitově zůstala a byla vyklizena roku 2004, další část byla odvezena roku 2006. Kolem zdi hřbitova rostlo mnoho nežádoucích náletových dřevin, které byly vyklučeny také v roce 2004. Roku 2007 byly postaveny všechny povalené náhrobky. V současné době je zajištěna průběžná údržba hřbitova, v níž je třeba pokračovat i v následujících letech.
Hřbitovní dům je velmi zdevastován, zdivo i omítky jsou poškozovány vzlínající vlhkostí, chybí přívod vody i elektrické energie, také okna, dveře, podlahy a stropy. V letech 2001 – 2002 byla provedena oprava krovu hřbitovního domu a byla položena nová pálená krytina, ale dokončení celkové rekonstrukce si vyžádá další cca 3 miliony korun. Předpokládá se, že po rekonstrukci bude sloužit jako byt správce hřbitova a stálá epoxice o dějinách Židů v Berouně a okolí.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
ŽOP
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ne
rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login