Pňovany

Židovské osídlení je zde doloženo od počátku 17. století, údajně ale zde bylo již v 16. století. Náboženská obec byla nejpozději roku 1893 připojena k stříbrné obci. Poslední židovské rodiny se odstěhovaly kolem první světové války. Židovský sídelní okrsek měl zajímavou polohu. Nacházel se v centru městečka, na severním břehu rybníka. Vznikl počátkem 18. století, před polovinou 19. století je doloženo šest domů ve dvou skupinách při severozápadním a severovýchodním okraji rybníka. Dodnes jsou dochovány v přestavbách, včetně rabinátu a školy.

Synagoga se nachází na severovýchodním okraji rybníka.Byla postavena v klasicistním stylu kolem poloviny 19. Století jako náhrada za starší dřevěnou synagogu neznámého stáří. Bohoslužebným účelům sloužila zřejmě až do počátku 20. století. Po roce 1930 byla adaptována na byt. Po roce 1945 byla využita jako skladiště, v současnosti je opuštěná. Zachovala se dobře její vnější podoba.

Hřbitov ve tvaru nepravidelného obdélníku se nalézá přibližně 500m jihovýchodně od zámku na skalním ostrohu (Šibeniční vrch) nad rybníkem v lese. Jeho horní část s novodobými náhrobky, bližší k nedalekému lomu, je užší. Mladší část se staršími náhrobky je položena níže. Hřbitov byl založen snad již v 16. století. Je doložen od druhé poloviny 17. století. Čitelné náhrobky pochází z 18. století. Hřbitov byl výrazně poničen nacisty, nicméně se stále na ploše 2140 metrů čtverečních dochovalo okolo 40 náhrobků od roku 1726, mezi nimi i některé cenné barokní kusy. Většina novodobých je povalena. Z ohradní zdi z lomového kamene zůstaly jen malé zbytky při jižní stěně. Zbořena je i vstupní brána a márnice.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
FŽO
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ano
přístupnost: 

hřbitov volně přístupný

rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
kehilaprag.cz
reklama
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login