Třešť

Nejstarší písemná zmínka o Židech z 2. pol. 13. století, kolem r. 1800 zde existovalo proslulé vyšší náboženské učiliště - ješíva, jež vedl rabín Josef Frankfurter. U svých příbuzných tu pobýval spisovatel Franz Kafka (pamětní deska s bustou z r. 2001). Památník obětem holokaustu ve dvoře městské radnice byl odhalen r. 1992. Židovská čtvrť se nachází v severozápadní části města kolem Nádražní, dříve Židovské ulice, tvořilo ji 77 domů včetně bývalé školy čp. 410 a ješívy čp. 449. Velmi malebná a starobylá ulička Úzká s prampouchy (rozpínacími oblouky mezi domy).
Synagoga na náměstí Svobody čp. 468, sousedí s katolickým kostelem, což svědčí o toleranci obyvatel, byla vystavěna v l. 1824-5 v empírovém slohu s loubím na průčelí (jediný templ s tímto prvkem u nás), v r. 1955 adaptována na modlitebnu husitské církve.

Hřbitov leží 1,5 km jihozápadně od náměstí poblíž koupaliště na Korečníku, zřejmě středověkého založení. Na ploše 3499 m2 se nachází 1306 náhrobků, z nich nejstarší dochovaný je z r. 1705. Starší barokní náhrobky převážně ze žuly s výzdobou pod vlivem lidového umění. Jsou zde pochovány významné místní osobnosti. V rohu starobylá márnice s hebrejskými liturgickými texty a pokladničkou. Ohrazení kamennou zdí krytou kamennými plotnami.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
FŽO
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ano
přístupnost: 

hřbitov volně přístupný

rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login