Rabí

Židovské osídlení je zde doloženo od konce 15. století. Náboženská obec doložena od 1. čtvrtiny 18. století, údajně ale nejméně o století starší. Soustřeďovaly se v ní i rodiny z okolí (hlavně ze Žichovic a Žihobců). Poslední rodina se odstěhovala před rokem 1900. Obec byla zrušena v roce 197 a její majetek převzala ŽNO Horažďovice.

První domy pro své židy prý vystavěl a pronajímal jim Půta Švihovský na konci 15. století. V majetku vrchnosti pak zůstaly všechny domy až do poloviny 19. století. Postupně vznikly dva židovské sídelní okrsky. První se nalézal západně od náměstí. Mezi náměstím a hřbitovem stály 4 obytné domy včetně modlitebny a školy. Druhý se nalézal západně od hřbitova, kde stávaly také 4 domy. Některé z nich jsou dochované v přestavbě.

Synagoga v domě čp. 102 se nalézá v okrsku mezi náměstím a hřbitovem. Není známo, kdy byla postavena, doložena ale je od 1. čtvrtiny 18. století. Bohoslužebným účelům sloužila do 90. let 19. století. Roku 1897 byla adaptována k obytným účelům. Následkem toho byl interiér celý zničen, vnější část zůstala ale zachována. Je do současnosti obydlena.

Hřbitov se nalézá na západním okraji městečka na severozápadním svahu hradního vrchu. Byl založen před rokem 1724 a užíván do roku 1911, kdy proběhl poslední pohřeb. Na ploše přibližně 730 metrů čtverečních je dochováno zhruba 120 náhrobků od 18. století do počátku 20. století. Vstupní brána s kamenným portálem je datována rokem 1883. Většina náhrobků je z bílého vápence, zdobená rostlinnými motivy.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
FŽO
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ano
přístupnost: 

hřbitov volně přístupný

rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login