Pardubice

Hřbitov se nachází 2 km jižně od centra, v ulici U Židovského hřbitova. Založen byl roku 1883 jako samostatná součást městských hřbitovů. Moderní náhrobní kameny jsou dochovány od doby založení do současnosti v počtu asi 500 kusů. Nedaleko vchodu je památník se jmény 546 osob z Pardubic a okolí umučených nacisty, hrob sedmi neznámých vězňů z vlakového transportu smrti v lednu 1945, dále hrob rabína Adolfa Nenadla, esperantského básníka MUDr. Stanislava Schulhofa (1864 - 1919), pěvce a režiséra opery Národního divadla v Praze Hanuše Theina (1904 - 1974) či českožidovského národního buditele MUDr. Viktora Vohryzka (1864 - 1918). Pod mohylou z roku 1939 jsou uloženy exhumované pozůstatky mrtvých ze starého hřbitova.
V jednoduché obřadní síni je expozice dějin židovské populace místního regionu, na její vnější zdi je umístěna pamětní deska umučených příslušníků židovských obcí v Chotěboři, Heřmanově Městci, Litomyšli, Luži a Poličce.
V průběhu 90. let 20. století byl hřbitov vyčištěn od náletové vegetace, byla opravena ohradní zeď a obřadní síň a byly postaveny některé povalené náhrobky, roku 2002 byl opraven interiér obřadní síně a byly postaveny další povalené náhrobky, v letech 2003 – 2005 byl rekonstruován památník obětem holocaustu, v letech 2006 – 2007 byly vztyčeny všechny povalené náhrobky a restaurovány všechny historické náhrobky přenesené ze zrušeného starého hřbitova. V současné době je zajištěna průběžná údržba hřbitova, v níž je nutno pokračovat i v následujících letech.

typ objektu: 
hřbitov
typ objektu: 
památník
vlastnictví: 
ŽOP
doba vzniku: 
od roku 1850
památková ochrana: 
ano
rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login