Liteň

Hřbitov se nachází 1 km jihozápadně od náměstí, na okraji lesa. Založen byl roku 1680, rozšiřován v 18. i 19. století do současné velikosti 4.117 metrů čtverečních. Byt hrobníka s taharou čp. 29 byl postaven v 19. století, obřadní síň byla přistavěna roku 1927. Na hřbitově je dochováno cca 300 náhrobních kamenů z let 1687 - 1939 včetně cenných barokních stél.
V nedávných letech byly vykáceny suché stromy a byla vyklučena nežádoucí zeleň. V současné době je tedy nutno pokračovat v průběžné údržbě hřbitova.
Zcela jiná je situace ohledně obřadní síně stavebně spojené s obydlím hrobníka, jejíž rekonstrukce byla zahájena roku 2004 – tehdy byl opraven krov budovy a byla položena nová pálená krytina. V letech 2005 – 2006 bylo provedeno statické zajištění hřbitovní budovy a dozdění chybějícího zdiva. V následujících letech bude nutno zajistit vodovodní přípojku a elektropřípojku, udělat izolaci proti vlhkosti, zhotovit stropy, podlahy, vnější a vnitřní omítky, prostor bývalé obřadní síně upravit na expozici věnovanou dějinám místní židovské komunity a bývalé obydlí hrobníka adaptovat na byt správce hřbitova. Celková rekonstrukce si vyžádá náklady ve výši cca 3 miliony korun.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
ŽOP
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ano
přístupnost: 

hřbitov volně přístupný

rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login