Kundratice (hartmanice)

podrobná mapa
Kontakt:

hřbitov volně přístupný

Židovské osídlení zde prokázáno od poloviny 19. století, kdy sem bylo po povolení bydlení přemístěno sídlo ŽNO ze sousedních Kundratic. Židovské osídlení bylo nejpočetnější na konci 19.století. Roku 1921 byla zdejší ŽNO spojena se ŽNO sušickou.

Synagoga se nalézá při hlavní silnici 150m jihovýchodně od náměstí. Byla postavena okolo roku 1883, k bohoslužebným účelům sloužila snad až do nacistické okupace. Během světové války i po ní byla využita jako skladiště. V roce 2003 soukromý majitel zahájil její obnovu. Naneštěstí se vnitřní výzdoba vůbec nedochovala. Poškozený vnějšek synagogy zůstal zachován v původní podobě. Je plánováno její využití ke kulturním a obytným účelům.

Hřbitov je umístěn na kraji lesa, na katastru obce Kundratice, zhruba 1 km severně od Kundratic a 1 km jižně od Hartmanic, 100m jižně od silnice vedoucí z Hartmanic do Nového Městečka. Byl založen po roce 1870 na hranicích kundratického katastru na ploše přibližně 540 metrů čtverečních. Hřbitov byl těžce poničen nacisty. Je zde též hromadný hrob žen, které se staly obětí pochodu smrti z jara 1945, označený atypickým dřevěným náhrobkem. Na ploše se nachází několik neidentifikovaných zbytků náhrobků. Z ohradní zdi zbyly jen nepatrné zbytky.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
FŽO
doba vzniku: 
od roku 1850
památková ochrana: 
ne
zajímavé odkazy: 
rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login